Dyski przenośne SSD, zwane również pSSD (portable SSD) są małe, lekkie, szybkie i wytrzymałe. Do niedawna takie miano dzierżyły pamięci USB, czyli popularne pendrive’y, ale ich możliwości mają pewne limity i nie są w stanie sprostać wymaganiom zaawansowanych użytkowników. Jak wybrać przenośny dysk SSD?
Czym kierować się przy wyborze dysku SSD?
Wybierając zewnętrzny dysk zewnętrzny SSD warto zastanowić się, w jaki sposób będziemy z niego korzystać. Czy po przesłaniu plików będzie leżał w szufladzie biurka? A może będzie w torbie na laptopa podczas podróży, przepychając się z innymi przedmiotami podczas turbulencji w samolocie, zatłoczonym metrze czy też uderzając o biodro podczas poruszania się po ulicach miasta? Bez znaczenia jaką aktywność i zadanie wybierzesz, dysk przenośny pSSD z pewnością sobie z tym poradzi.
Ogólnie rzecz biorąc, dyski SSD są lepiej przystosowane do radzenia sobie z tymi zagrożeniami, ponieważ w przeciwieństwie do dysków twardych HDD, dyski zewnętrzne SSD nie mają żadnych ruchomych części. Dysk twardy HDD opiera się na obracających się dyskach fizycznych, które mogą działać nieprawidłowo w niewłaściwych warunkach. Dyski przenośne SSD to nie tylko bardziej niezawodny sposób magazynowania danych, ale są również bardziej stabilne termicznie, szybsze i nie generują żadnego hałasu.
Nie oznacza to jednak, że wszystkie dyski pSSD mają tę samą wytrzymałą konstrukcję. Jeśli planujesz wynieść zewnętrzny dysk SSD w świat, upewnij się, że zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne elementy dysku są gotowe na wszelkie potencjalne zagrożenia. Przykładowo w modelu T7 Touch 500GB Twoje cenne dane chroni solidna konstrukcja metalowa, która zabezpiecza umieszczone wewnątrz elementy przed upadkiem nawet z wysokości 2 metrów. Już nie musisz się martwić, gdy dysk wypadnie Ci z kieszeni lub plecaka. Mało tego! Swoje prywatne dane możesz zabezpieczyć i błyskawicznie odbezpieczyć za pomocą odcisku palca – wystarczy przyłożyć go do wbudowanego, podświetlanego na niebiesko czytnika, aby uzyskać dostęp do zawartości.
Jaką wielkość wybrać?
Większość pamięci USB ma pojemność 32, 64 lub 128 GB. Mniejsze są już nieopłacalne, podobnie jak większe pojemności, których koszt zaczyna zbliżać się do kosztu zakupu dysku SSD 500 GB. A może lepiej kupić kilka pamięci USB? Jeśli zależy Ci na wygodzie, jeden dysk zewnętrzny o pojemności co najmniej 500 GB będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Wszystkie swoje pliki będziesz magazynować w jednym miejscu, na dodatek prędkość transferu dysku przenośnego SSD jest zdecydowanie wyższa, niż pamięci USB. Poza tym użytkownicy, którzy zajmują się fotografią lub projektami wideo, będą potrzebować o wiele więcej miejsca. Równie ważna jest prędkość zapisu i odczytu danych, a dyski SSD Samsung z serii T7 oferują nawet 1050 MB/s transferu danych. Pracuj na plikach bezpośrednio zapisanych na dysku zewnętrznym SSD i nie martw się o konieczność ich kopiowania na dysk wewnętrzny komputera.
Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung Electronics Polska.