Komputer do pracy i rozrywki można kupić lub… zbudować go samodzielnie! Czego potrzebujesz, by uruchomić takie urządzenie i jakie funkcje możesz zyskać?
Samodzielnie budowany komputer może skojarzyć się w pierwszej chwili z dawnymi „składakami”, czyli popularnymi komputerami typu PC, montowanymi przez pasjonatów z samodzielnie dobieranych komponentów. Jednak w naszym artykule nie o komputerach osobistych będzie mowa. W roli współczesnego narzędzia do przeglądania stron WWW, grania w kultowe gry czy też korzystania z rozrywki on-line może wystąpić… minikomputer jednopłytkowy (określany skrótem SBC). Przy czym określenie „mini” sprawdza się tu doskonale – tego rodzaju moduły z powodzeniem mieszczą się na płytkach drukowanych o rozmiarach karty płatniczej. Dzięki różnego rodzaju rozszerzeniom i akcesoriom – takim jak wyświetlacze dotykowe, klawiatury i myszy, a nawet dedykowane zasilacze RPi 4 – stworzenie unikalnej konstrukcji do przeglądania zasobów internetowych i aplikacji staje się w pełni realne.
Zaczynamy od podstaw, czyli anatomia minikomputera
Niebywałą zaletą minikomputera jednopłytkowego jest integracja wszystkich podzespołów bazowych – czyli procesora, pamięci RAM, wszelkich potrzebnych interfejsów komunikacyjnych, a nawet pamięci nieulotnej (pełniącej rolę dysku SSD/HDD, wykorzystywanego w „normalnych” komputerach) – na pojedynczej płytce drukowanej. Wbrew pozorom, taka miniaturyzacja odbywa się bez szkody dla wydajności, gdyż współczesne minikomputery z powodzeniem nadążają parametrami za pełnowymiarowymi maszynami. I tak, najnowsze Raspberry Pi 4 posiada aż 4-rdzeniowy procesor ARM o taktowaniu aż 1,8 GHz (!) i – w zależności od wersji – może mieć wbudowaną pamięć RAM o pojemności od 2 do nawet 8 GB. Na płytce znajdują się także dwa porty USB 2.0, dwa USB 3.0, jeden szybki port Ethernet oraz aż dwa porty micro HDMI. Nie brakuje nawet pokładowego modułu WiFi, obsługującego szybkie łącze dual-band (2,4 GHz oraz 5 GHz) i Bluetooth w najnowszej specyfikacji 5.0. W roli dysku występuje tutaj… miniaturowa, ale szybka karta microSD – „malinka” (bo tak pieszczotliwie nazywają swoje moduły fani Raspberry Pi) potrafi dobrze wykorzystać najszybsze dostępne na rynku karty, rzecz jasna – z korzyścią dla wygody pracy na minikomputerze.
Ważna kwestia, czyli zasilanie Raspberry Pi
Co ciekawe, minikomputery – w tym także omawiany przez nas Rapsberry Pi – w awaryjnych sytuacjach mogą być zasilane nawet z… ładowarek do telefonów komórkowych. Oczywiście o wiele lepszym i pewniejszym rozwiązaniem okazują się jednak dedykowane zasilacze RPi 4. Wcześniejsze wersje (do generacji 3+ włącznie) wykorzystywały zasilacze z wyjściem micro USB o wydajności 2 A i napięciu 5 V. Rapsberry Pi 4 Model B -mimo ogromnego przeskoku w zakresie wydajności – pobiera niewiele więcej energii, ale korzysta już z nowoczesnego połączenia USB C. Zalecane ładowarki mają parametry: 5,1 V / 3 A, co oznacza, że ten superwydajny minikomputer w szczytowym obciążeniu nie przekracza poboru mocy na poziomie 15 W! Warto pamiętać, że pobór prądu rośnie po podłączeniu do „maliny” dodatkowych urządzeń peryferyjnych, w szczególności specjalnych nakładek, rozszerzających jego funkcjonalność (tzw. Raspberry Pi Hat), wpinanych w złącze GPIO, znajdujące się na brzegu płytki modułu.
Jak uruchomić urządzenie?
Do uruchomienia minikomputera można wykorzystać standardowe urządzenia peryferyjne, stosowane w zwykłych komputerach. Monitory lub telewizory z wejściem HDMI podłączamy (z uwagi na miniaturową wersję złączy wideo, zamontowanych na płytce) za pomocą odpowiedniego adaptera lub gotowego kabla micro HDMI – HDMI. Zupełnie zwyczajnie podłączamy natomiast mysz i klawiaturę – nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać urządzenia bezprzewodowe, co zwiększy wygodę użytkowania. Po pobraniu instalatora systemu operacyjnego na zewnętrzny komputer, należy zainstalować system operacyjny (najlepiej Raspberry Pi OS) na pustej karcie microSD – instalator automatycznie wykona cały proces i sprawdzi poprawność zapisu danych. Po umieszczeniu karty w slocie minikomputera można podłączyć zasilanie i… cieszyć się pełnowartościowym komputerem, zdolnym do wygodnego przeglądania stron internetowych, łączenia z serwerami FTP, a nawet… administrowania własną witryną. Najbardziej ambitni użytkownicy zainteresują się natomiast pisaniem własnych aplikacji – w Internecie dostępne są liczne tutoriale, które znacznie ułatwią to zadanie.
undefined